PRÍBEH/ PRÍBEH

Soňa Vidiečanová - dizajnérka a zakladateľka značky Créeme
klikni pre zobrazenie mojej kožnej alergie

,,Módny dizajn som študovala na Fakulte designu a umění Ladislava Sutnara na univerzite v Českej republike. Pri tvorbe bakalárskej módnej kolekcie som pracovala so syntetickým materiálom. Moje spolužiačky s nim dovtedy prirodzene pracovali každý deň a používali ho v dizajne módnych doplnkov. Úplne prvýkrát pri nanášaní syntetiky na textil som si omylom zašpinila svoje bavlnené tepláky. Neprikladala som tomu veľkú dôležitosť, naďalej som ich nosila aj ďalšie tri mesiace. No a čo sa stalo? Keď som opäť začala po dlhšom čase pracovať so syntetikou, tak do 16 hodín mi kompletne opuchla celá tvár, očervenela a svrbela. Okamžite sme utekali na pohotovosť kde mi dali protilátku na zníženie histamínu. To je hormón, ktorý sa nám v tele zvýši, keď prechádza alergickou reakciou. Dostávala som injekcie každý deň do mojích bokov a trvalo asi tri týždne kým som sa vyliečila. Preto som sa rozhodla začať študovať do hĺbky, ako sa vyrábajú a najmä z čoho sa skladajú textilné materiály a iné komponenty.’’

Mgr. art. Soňa Vidiečanová
– dizajnérka a zakladateľka značky Créeme

Tvoríme z lásky k jednoduchosti.

Zistili sme, že v skutočnosti bavlna nevyrastá z pôdy biela, tá je totiž bielená, ale prirodzene vyrastá v béžovej či hnedej farebnosti, podobnej ľudskej pokožke. A to je na tom úplne skvelé! Nemusí sa farbiť a aj tak podľa biznis dress kódu patrí pod bielu blúzku len telová podprsenka. Takže vďaka jej neutrálnej farebnosti, po nej siahneš v šatníku úplne automaticky, pretože ju miluješ a plus máš o jedno rozhodnutie v ten deň menej.

Tvoríme pre ochranu tvojho zdravia.

Spodná bielizeň sa od rána dotýka našej pokožky. Podľa dermatológov syntetické látky a vlna majú tendenciu vyvolávať svrbenie a dráždiť citlivú pokožku, preto odporúčajú nosiť len 100%  svetlú bavlnu. Bavlna je oceňovaná pre jej pohodlie a ľahkú starostlivosť. V lete je priedušná a v zime nás skvelo hreje. Avšak ak sa pestuje či farbí s toxickými chemikáliami, naša koža počas nosenia prirodzene prijíma tieto látky. (Viac o našej bavlne tu). Preto, tak ako si opatrne vyberáme organické potraviny, tak rovnako opatrne si vyberajme aj materiály, ktoré prídu do kontaktu s našim telom. Veď predsa, koža je náš najväčší orgán na našom tele, preto si ju fakt chráňme.

Tvoríme s rešpektom k prírode.

Preto v Créeme vyrábame podľa vlastného dizajnu naturálnu spodnú bielizeň na každý deň a používame len 100% organickú nefarbenú bavlnu. Aj z dôvodu podpory ekologického farmárstva a ochrany lokálnych riek, aj z dôvodu jej neutrálnej farebnosti a ochrany citlivej pokožky. Ale aj preto, aby sme vedeli stopercentnú spodnú bielizeň po využití zrecyklovať na nové vlákno a vytvoriť tak opäť nový textil. (Viac o cirkulácii tu.)

Udržateľná spodná bielizeň od Créeme

Kedy sme vznikli?

Naplno sme značku Créeme odštartovali v roku 2017, po výhre v súťaži Best sustainable brand v Prahe a po úspešnej crowdfundingovej kampani. V nej nás podporilo až 341 skvelých ľudí zo Slovenska a z Českej republiky, aby sme mohli spustiť malosériovú výrobu. Od začiatku sme nastavili dizajn spodnej bielizne podľa Cradle to Cradle konceptu a vyrábali sme vtedy len na Slovensku. Žiaľ, zo začiatku sme nemali také šťastie na dodávateľov a výrobcov. Trvalo nám dva roky nájsť tých správnych, ktorí nám rozumejú prečo to robíme a aké podstatné je konečné spracovanie.

Udržateľná móda od Créeme
Udržateľná móda slovenskej značky Créeme

Všade sa s tebou hýbe aj spodná bielizeň.

Keď si zatvoríš oči, aby si sa sústredila na nádych a výdych, keď sa zohneš k dieťaťu, aby si ho zobrala do náručia, keď sa pritisneš k milovanej osobe. Všade sa s tebou hýbe aj spodná bielizeň. Spodnú bielizeň často nosíme z nutnosti či funkčnosti a úplne zabúdame na užívanie si nosenie spodnej bielizne, ktorú sme si dali na seba, pretože sa chceme cítiť božsky, tu a teraz, a nie preto, že je nejaká špeciálna príležitosť. Chceme naše zákazníčky inšpirovať, aby milovali spodnú bielizeň a seba, aby si Créeme spodnú bielizeň užívali v tomto okamihu a chránili tak aj ich zdravie. Podporujeme prirodzenú krásu, rozmanitosť a nežnosť žien. Vyberáme si svet, kde sa rešpektujeme všetky navzájom.

Créeme - Udržateľná spodná bielizeň - Sustainable Underwaer
Créeme - Udržateľná naturálna spodná bielizeň

Odkazy:

  1. Chiesa Fuxench ZC, Block JK, Boguniewicz M, et al. Atopic Dermatitis in America Study: A Cross-Sectional Study Examining the Prevalence and Disease Burden of Atopic Dermatitis in the US Adult Population. J Invest Dermatol. 2019;139(3):583-590. URL: https://nationaleczema.org/research/eczema-facts/#identifier_12_6880
  2. National eczema society, URL: http://www.eczema.org/itching-scratching, American College of Allergy and Asthma & Immunology, URL: https://acaai.org/allergies/types-allergies/skin-allergy/eczema-atopic-dermatitis
  3. Braungart, Michael & McDonough, William. (2008) – Cradle to cradle, published by Vintage 2009, ISBN 9780099535478.
EUR
sk