NÁŠ ZAČIATOK

Rozhodnutie otvoriť značku prišlo, keď sme sa stretli na VŠVU v Bratislave. Obe sme sa nadchli nad projektom, že sme začali tvoriť silný research a zistili sme, že na Slovensku chýba organická spodná bielizeň. Celý vesmír sa spojil a prichádzali k nám informácie úplné samé, počúvali sme ženy ako im vadia kostice, alebo polyesterové podprsenky, či vychádzali rôzne štúdie. Preto sme hneď začali tvoriť identitu značky a dizajn podprseniek. V tom čase sa konala aj súťaž na Slou fashion days v Prahe, keďže sme boli v procese tvorby, tak sme sa skúsili prihlásiť a v marci v roku 2017 sme vyhrali najlepšiu ,S Brand’.

Prečo sme zvolili organické spodné prádlo?

Už v roku 2013 vyšla štúdia vo výskumnom ústave textilnej chémie, kedy zobrali vzorky z trhu a zistili, že hlavne v spodnej bielizni sa nachádzajú karcinogénne látky, a že najhoršie je používanie výrazných farieb práve kvôli tomu, že sa vo farbách vyskytujú ťažké kovy. A keďže je spodná bielizeň najbližšie v kontakte s ľudským telom, tak preto chceme využívať nefarbený textilný materiál. A zároveň je veľa lokálnych značiek, ktoré bežné oblečenie recyklujú, predávajú použité alebo ho požičiavajú. Keďže je dosť nehygienické požičiavať si spodnú bielizeň, preto sme sa rozhodli pre udržateľnú značku postavenú na cirkulárnej ekonomike. V nej je podstatné nespájať technický proces s biologickým, čo je napríklad spájanie zmesového vlákna textilu, či potláčanie rastlinného zdroja bavlny so syntetickou farbou.

Akú bavlnu používame?

Vedeli ste, že bavlna vyrastá z pôdy v hnedej, béžovej a zelenej farebnosti? Práve preto využívame jej prirodzenú béžovú farebnosť a vyrábame tak z nej nefarbené organické dámske prádlo a pánske tričká pod košeľu, ktoré sú inšpirované aj biznis dress kódom, keďže pod bielu košeľu nepatrí iná farebnosť než béžová.

Bavlna má ideálne vlastnosti vhodné na spodnú bielizeň. Je priedušná a chceme, aby pokožka dobre  dýchala, keďže je v najbližšom kontakte s telom. Pochopiteľne sú tu aj iné rastlinné textílie a tie chceme v budúcnosti tiež využívať. Naposledy sme naturálne béžovú bavlnu mali z mesta Bhilwara 311 025, Rajasthan, India. Je pravda, že cesta bavlny nie je najjednoduchšia, ale kvôli GOTS certifikátu poznáme aj jej pôvod z kadiaľ bavlna pochádza.

Čo je GOTS certifikát?

GOTS (global organic textile standard) je norma, ktorá stanovuje ekologické aj pracovné podmienky  v odevnej a textilnej výrobe. Ekologická výroba je založená na systéme poľnohospodárstva, ktorý udržiava a dopĺňa plodnosť pôdy bez použitia toxických, pretrvávajúcich pesticídov a hnojív. (prevzaté z global-standard.org) Preto sa organická bavlna pestuje ako cirkulárna rastlina sadená do rovnakej pôdy s inou plodinou, ktoré sa navzájom podporujú, čím má menšiu ekologickú stopu a to postupom času či rokov sa používa aj čoraz menej vody. V konečnom dôsledku môže ísť aj o 71 percent menej vody ako pri klasickom pestovaní. (prevzaté z aboutorganiccotton.org/)

Informácie ohľadom našej výroby a životnom cykle produktu budeme ešte dopĺňať.

O NÁS

Soňa Vidiečanová

Študovala som bakalárske štúdium v Plzni na ZČU na fakulte umenia a dizajnu Ladislava Sutnara v odbore módny dizajn. Vždy som bola viac naklonená k prírode, avšak moju tvorbu som s ňou na ZČU nikdy nespájala. Keď som sa rozhodla ísť na VŠVU, vtedy som kompletne zmenila pohľad na súčasný dizajn. V roku 2017 som úspešne doštudovala magisterské štúdium.
Baví ma psychológia, osobný rozvoj a rada chodím
na marketingové prednášky, kde prezentujú tí, ktorí milujú to čo robia. V značke Créeme sa starám nie len o dizajn, ale aj marketing.