PRÍBEH/ MATERIÁLY-&-PRODUKCIA

Pozorne vyberáme každý jeden materiál a komponent pre spodnú bielizeň, priamo komunikujeme a spolupracujeme s výrobcami, ktorí vlastnia certifikáciu OECO-TEX a GOTS certifikáciu pre biobavlnu. Každá časť je robená na zákazku podľa našich zadaní. Textil je pletený priamo pre nás, aby bol stopercentný bez prímesí, mosadzné komponenty sú odlievané do tvaru podľa nášho dizajnu, aby boli zdravé bez niklu.

ORGANICKÁ BAVLNA

Až 5 % pesticídov a 14 % celosvetovo vyrobených insekticídov sa používa pri pestovaní konvenčnej bavlny. Rovnako hrôzostrašné je, že až 20 % celosvetového znečistenia vody sa pripisuje farbeniu a úprave materiálov v textilnom priemysle! Preto sme sa rozhodli používať len organickú nefarbenú bavlnu s certifikátom GOTS. Jej výroba udržuje zdravie pôdy, ekosystémov a ľudí, zrovna využívaním prírodných procesov a nie umelých vstupov. Ekologické pestovanie bavlny neumožňuje použitie GMO semiačok či spomenutých toxických chemikálií. Namiesto toho kombinuje tradíciu, inovácie a vedu, aby pestovanie prospelo spoločnému prostrediu a podporovalo dobrú kvalitu života všetkých zúčastnených. Organická bavlna šetrí vodu či efektívnejšie využíva dažďovú a zároveň buduje pôdnu organickú hmotu využívaním medziplodín, striedaním plodín a kompostovaním.

Certifikát GOTS (Global organic textile standard) sa vzťahuje na celý dodávateľský reťazec, čo znamená od pestovania, spriadania vlákien, pletenia (aj farbenia) textilu, a teda aj konečné šitie produktov. Žiaľ na Slovensku ani v Čechách nie sú firmy, ktoré šijú spodnú bielizeň s certifikátom GOTS. Aj keď spolupracujeme s firmami, ktoré majú GOTS certifikát s platnou licenciou na pestovanie a spriadanie biobavlny, GOTS logo sa nesmie používať na konečné produkty, pokiaľ nie je certifikovaný každý proces. Chceme podporovať stále lokálnu výrobu a vyrábať v našej blízkosti, práve kvôli tomu, aby sme s nimi mohli ľahko komunikovať a zároveň vďaka tomu predídeme zbytočnému cestovaniu produktu a zmenšíme ako tak ich uhlíkovú stopu.

Bavlnu nevieme vypestovať v Európe. Béžová bavlna sa pestuje v meste Bhilwara v Indii, kde sa aj spriada do vlákna. Odkiaľ pochádza hnedá bavlna, ktorú používame, ešte stále zisťujeme. Bavlnené nite na šitie sú zo 100 % organickej bavlny, vyrábajú sa v Holandsku. Naturálny béžový a hnedý bavlnený úplet sa zas pletie na Morave v Českej republike.

KOV

Na výrobu krúžkov, posunovačov a zapínania používame len mosadz, ktorá sa skladá z medi a zinku. Záleží nám na tvojom zdraví, preto mosadzné komponenty nám naši dodávatelia odlievajú do tvaru podľa nášho dizajnu. Okrem lesklého dizajnu je meď najzdravší kov, ktorý sa počas nosenia dotýka nášho tela. Zárověn je bez niklu, olova či kadmia, ktoré sú v Európskej Únii zakázané. Rovnako nám záleží aj na skvelej možnosti jeho tavenia, preto vieme mosadz spätne zrecyklovať. Zapínanie je vyrábané v Taliansku. Posunovač a krúžok je vyrábaný v Jabloneckej oblasti, známej dlhou históriou výroby šperkov v Českej republike.

SYNTETICKÉ GUMIČKY

Áno, spodná bielizeň vyžaduje pre pohodlné nosenie používanie gumičiek. Používame syntetické gumičky spojením lycry a polyamidu. Každá gumička sa tak skladá z iného množstva týchto dvoch syntetických surovín. Zatiaľ toto je jediný komponent, ktorý nie je možné zrecyklovať. Lycra sa počas recyklácie roztaví a ďalej sa s ňou už pracovať nedá. Ale už na univerzite vo Viedni zvládli v poriadku oddeliť lycru od polyamidu, ešte to však nie je určené na komerčné účely. Sme však na dobrej ceste. Gumičky sú na zákazku vyrobené v meste Krnov v Českej republike, s certifikáciou STANDARD 100 by OEKO-TEX® s licenčným číslom 95.0.3430. Pre zistenie platnosti certifikácie zadaj jej číslo na tejto podstránke.

Slovenská spodná bielizeň

ETIKETY A BALENIE

Základ nášho balenia je vytvorený zo 100% recyklovaného papiera, a je obalený papierom Crush Corn, ktorý je certifikovaný FSC, čo znamená, že pochádza zo zodpovedne obhospodarovaných lesov. Miesto drevoviny obsahuje aj 40 % recyklovaného prírodného odpadu po spotrebiteľovi, napríklad z citrusov, hrozna, čerešní, levandule, kukurice, olív, kávy, kivi, lieskových orechov či mandlí. Papier neobsahuje GMO a vyrába sa v Taliansku pomocou EKO energy, čo vedie k zníženiu uhlíkovej stopy o 20 %. Tento papier používame úplne od začiatku na všetky naše vizitky a papierové etikety, ktoré sa nachádzajú na spodnej bielizni. Etikety sa vyrábajú v Bratislave, balenie zase v Banskej Bystrici na Slovensku.

Slovenská spodná bielizeň
Naturálna spodné bielizeň od Créeme

ŠITIE

Podprsenky Créeme sa strihajú a šijú v Trenčíne na Slovensku v rodinnej firme. Nohavičky sa zas strihajú a šijú v dedinke neďaleko Bratislavy v malej dielničke vlastnenou ženou. Bodyčká sa sme šili v dielni rodinnej firmy v Piešťanoch. Krajčírky a striháreň sú k dispozícii od pondelka do piatku, osem hodín denne. V prípade dielne v Trenčine pracujú aj v sobotu. Zamestnanci majú povinné prestávky aj dovolenky. Všetky dielne pravidelne navštevujeme a osobne sa poznáme s riaditeľmi či s majiteľmi dielní.

CESTA

Až sa v Indii dopestuje bavlna, zozbiera sa, vytvoria z nej vlákno alebo niť na šitie. Toto vlákno sa potom posiela do Českej republiky, kde pre nás vyrobia úplet. Ešte pred jeho používaním na šitie, ho pošlú do veľkej práčovne, stále v Čechách, aby ho vyprali. Zhruba v rovnakom čase zadávame objednávky dodávateľom na výrobu kovových komponentov k spodnej bielizni, syntetických gumičiek, spriadanie nití na šitie a ostatné doplnkové materiály ako sú papierové etikety a balenie. Predtým ako začneme šiť nás ešte čaká prototypovanie každého komponentu spodnej bielizne – potrebujeme odsúhlasiť rozmery, aby dizajn fungoval ako celok. Všetky materiály a komponenty potom pošleme do šijacej dielne, kde podľa nášho dizajnu a strihu vznikne finálny produkt – spodná bielizeň Créeme.

Až po odsúhlasení prvého prototypu podprsenky, nohavičiek aj bodyčka, môžeme začať vyrábať produkty sériovo. Niekoľkokrát skúšame a dávame šiť prototyp jednej veľkosti, ktorý sa potom fázuje na ďalšie veľkosti. Všetky veľkosti upravujeme dovtedy, dokým spodná bielizeň nesadne správne na telo. Vytvoriť rôzne veľkosti podprsenky je pomerne namáhavá práca, preto máme momentálne obmedzenú škálu veľkostí, no pracujeme na tom, aby sme ju čo najskôr rozšírili.