PRÍBEH/CIRKULÁCIA

Deň, noc.

Spln, Nov.

Jar, leto, jeseň, zima.

Naša myseľ je lineárna, ale náš svet — náš deň, mesiac či rok je postavený na cirkulácii, rovnako tak aj naše telo.
Poďme sa tým inšpirovať!

Všetci sme počuli o zdieľanej ekonomike, kde môžeme oblečenie, ako kabáty, košele, jeansy vyswapovať, prenajať si alebo kúpiť v secondhande. Ale čo taká spodná bielizeň? Je prirodzené, že kvôli hygienickym dôvodom nie je možné ju takto získať. Preto v Créeme vyrábame spodnú bielizeň zo 100% certifikovaných materiálov, ktoré už počas výroby chránia naše životné prostredie, avšak to vôbec nestačí. Od začiatku myslíme, čo s produktom po využití, preto spodnú bielizeň navrhujeme podľa konceptu Cradle to Cradle.

Spodná bielizeň z organicje bavlny od Créeme

Cradle to Cradle koncept

Cradle to Cradle je koncept zameraný na elimináciu odpadu vo výrobných procesoch, ale aj po plnohodnotnom využití produktov zákazníkmi. Dôležitý je už samotný dizajn produktov, ktoré môžu byť bezpečne recyklovateľné buď podľa biologického, alebo technického cyklu a stanú sa opäť zdrojom pre nové produkty.

Prečo na tom záleží?

Menej ako 1% textilu použitého na výrobu odevov sa recykluje ako materiál do nového oblečenia, iba 12% sa recykluje na iné účely, napríklad na izoláciu alebo vypchávanie matracov. Predpokladá sa, že do roku 2030 globálny konzum oblečenia vzrastie o 63%, zo súčasných 62 miliónov ton na 102 miliónov ton — je to rovnako ako spotrebovať ďalších 500 miliárd tričiek. Nahromadený odpad z oblečenia medzi dneškom a rokom 2025 bude vážiť rovnako ako dnešná svetová populácia.

Áno, dizajn tvorí srdce cirkulárnej ekonomiky.

Je to tak, avšak vyžaduje sa, aby sme zmenili celé fázy – od dizajnu produktov až po obchodné modely a inšpirovali tak zákazníkov byť súčasťou tejto zmeny. Tak teda, čo s produktom, keď sa jeho životnosť skončí? Budeme vedieť jeho súčiastky nahradiť alebo sa bude recyklovať či rozkladať?

V Cradle to Cradle (C2C) koncepte opisujú dva cykly, ktoré sa musia rozdelovať. Prvý je technický cyklus, zahŕňa materiály vyrobené človekom zo syntetických alebo anorganických materiálov, napríklad polyamid, lycra, nylon, kovy. Druhý je biologicky cyklus, materiály z prírodných obnoviteľných zdrojov napriklad bavlna, ľan, konope. Nejde o to, aby sa prestali vyrábať syntetické materiály, ale aby boli tieto dva cykly od seba jasne oddelené, aby sa materiály z jednej skupiny nepoužívali s tými z druhej skupiny, aby sa produkt dal recyklovať a nevytváral sa odpad.

Oblečenie tvorené zo zmesového materiálu so zložením 95% bavlny a 5% lycry je tak úzko spojené vo vlákne, že nie je možné tieto vlákna od seba oddeliť a vytvára sa ním odpad na skládkach. Miesto toho sa cyklus dá uzavrieť a vytvoriť z C2C použitého oblečenia nové vlákno — nový textil. Dnes už existujú technológie, ktoré dokážu zrecyklovať bavlnu a vytvoriť z nej nové vlákno 100% bavlny. Skladá sa zo 30 % recyklovanej bavlny po spotrebiteľovi a 70% GOTS certifikovanej bavlny. Bavlna sa seká na malé časti a preto kvôli kvalite vlákna nie je možné použiť väčšie množstvo. Podľa cirkulárnej ekonomiky je práve opätovné použitie tá najudržateľnejšia cesta.

Cirkulárna ekonómia - koncept cradle-to-cradle

Veď vieš, nie je žiadna Planéta B.

Premyslene tvoríme recyklovateľný dizajn spodnej bielizne. Podprsenka má byť pohodlná a super sedieť na našom tele, preto bude vždy potrebné používať pri jej výrobe textil, gumičky, nite, etikety, kovové súčiastky na zapínanie či kostice. Záleží na tých najmenších detailoch a ideme úplne do hĺbky. Aké vlákno sa používa v textile či v gumičke, či z akých kovov sa skladajú komponenty. Preto ich nenakupujeme v bežných galantériách a nechávame si ich vyrobiť na objednávku. Iba tak si môžeme byť istí, že sú vyrobené zo stopercentných surovín, ako je stopercentný bavlnený textil, stopercentne bavlnené nite, stopercentné syntetické gumičky a mosadzné súčiastky. Jednotlivé časti podprsenky sú k sebe len prišité, aby sa neskôr dali od seba jednoducho odpárať a zrecyklovať. (Zisti viac o materiáloch tu.)

Sme v prvej fáze.

Tak si to zhrňme. Značka fungujúca podľa princípov cirkulárnej ekonomiky myslí na tri fázy – dizajn produktov podľa konceptu cradle to cradle, recyklačný manažment značky a nakoniec inšpirovanie zákazníkov k spätnej spolupráci. V Créeme sme v prvej fáze. Dizajnujeme spodnú bielizeň podľa konceptu cradle to cradle, sledujeme ako sa jednotlivé materiály ekologicky vyrábajú a zvyšujeme naše povedomie. Našim cieľom je, aby sme si užívali prítomný okamih v spodnej bielizni v plnom zdraví, a aby proces cirkulárnej ekonomiky mohol fungovať tak jednoducho ako regeneratívny proces prírody.

Každým činom a každou láskavosťou vytvárame našu budúcnosť. Tu a teraz.

Len spolu dokážeme vytvoriť zmenu.

Odkazy:

  1. Braungart, Michael & McDonough, William. (2008) – Cradle to cradle, published by Vintage 2009, ISBN 9780099535478.
  2. The Ellen MacArthur Foundation. (2017) – “ A New Textiles Economy: Redesigning Fashion’s Future”. URL: https://www.ellenmacarthurfoundation.org/assets/downloads/publications/A-New-Textiles-Economy_Full-Report_Updated_1-12-17.pdf
  3. Global Fashion Agenda & Boston Consulting Group, Pulse of the Fashion Industry (2017), page 8. URL: https://globalfashionagenda.com/wp-content/uploads/2017/05/Pulse-of-the-Fashion-Industry_2017.pdf
  4. Braungart, Michael & McDonough, William. (2008) – Cradle to cradle, published by Vintage 2009, ISBN 9780099535478.
  5. The Ellen MacArthur Foundation. (2017) – “ A New Textiles Economy: Redesigning Fashion’s Future”. URL: https://www.ellenmacarthurfoundation.org/assets/downloads/publications/A-New-Textiles-Economy_Full-Report_Updated_1-12-17.pdf